Síň slávy 2009: Vlastimil Zeman

Jméno: Vlastimil Zeman
Sportovní odvětví: fotbal
Datum narození: 10.8.1929 Datumúmrtí: 12.12.2013
Místo narození: Karviná
Největší úspěchy: fotbalista , trenér SK PV, VŽKG OV, ATK Praha, mistopředseda metodické komise VFS ČÚV ČSTV Praha 

Narodil ve Fryštátu, dnešní Karviné, jeho otec tam působil jako státní úředník.Před začátkem druhé světové války museli Zemanovi utíkat ze známých národnostních důvodů z pohraničí do vnitrozemí, a protože byl pan Zeman původem Prostějovák, vracel se tedy s rodinou na Hanou.

S fotbalem začal desetiletý Vlastimil až mezi žáky SK Prostějov pod vedením později pak věhlasného trenéra Oskara Zatloukala, člena mužstva SK Prostějov s titulem amatérského mistra Československa z roku 1928. To už oslovovali Vlastimila přezdívkou Bološ i mladí prostějovští spoluhráči a ta už z podvědomí přátel i sportovních příznivců našeho regionu nevymizela dodnes. Narůstající fotbalové kvality Vlastimila Zemana pak přivedly do klubu i jeho otce, který zde začal vykonávat funkci pokladníka.Na vojnu šel Vlastimil Zeman do prvoligového pražského ATK – Armádního tělovýchovného klubu. Trénovalo se a hrálo na strahovském hřišti, fotbalisty vedl trenér Karel Kolský a působilo tam ve čtyřech týmech na šest desítek hráčů. O půl roku dříve než Zeman i Prostějovan Alois Copek.Po vojně se vrátil Vlastimil Zeman do Prostějova. S výjimkou krátkého pobytu ve Vítkovicích a následně dvouletého působení vojenského, hrál Zeman fotbal vždy jen za Prostějov.S trenérskou činností pak začal v době, kdy hrál ještě za mužstvo. Nejprve u klubové mládeže, následně vedl mužstvo OP Prostějov načež se vrátil do prostějovských Železáren. V Klánovicích získal nejvyšší trenérskou třídu, potom tam vyučoval kandidáty trenérské druhé třídy a v Československém fotbalovém svazu byl metodikem. Vedl pak mužstvo prostějovských Železáren, následně působil jako trenér ve Vsetíně, Zlíně i v Přerově. Tam střídal trenéra Máčalu, odcházejícího do olomouckých Moravských železáren, pozdější Sigmy. Z Přerova se vrátil znovu do Prostějova a když odcházel trenér Máčala z hanácké metropole do pražské Slavie, stal se Vlastimil Zeman v roce 1981 trenérem druholigové Sigmy Olomouc. V této chvíli nelze opomenout fakt, že nastupující trenérská hvězda Karel Brückner vyráží z Prostějova na svoji první prvoligovou štaci do brněnské Zbrojovky. Sigma Olomouc v sezoně 1981/1982 pod vedením Zemana získala poprvé v historii prvoligovou příslušnost. Druhou ligu vyhrála Sigma s jednobodovým náskokem na Plzeň.

Přivedl do řad fotbalistů Sigmy Olomouc ale i desítky už pokročilejších hráčů, kteří jsou dnes nositeli velmi známých fotbalových jmen. Z Prostějovska to byli například Jiří Vít, Vlastimil Petržela, Rostislav Václavíček, Zdeněk Čížek, Radek Látal, Jiří Hajský, Ladislav Kučerňák, Josef Mucha, Jiří Navrátil, Karel Trnečka a z jiných regionů i mnozí další.

Share This