Síň slávy 2006: Otokar Hořínek

Jméno: Otokar Hořínek
Sportovní odvětví: střelba z malorážky
Datum narození: 12.05.1929
Datum úmrtí: 08.07.2015
Místo narození: Prostějov
Největší úspěchy: stříbrná medaile na  LOH (Melbourne, 1956) –   4. míslo na LOH (Melbourne, 1956) – střelba z malorážky vleže  10. místo na LOH (Řím, 1960) – střelba libovolnou malorážkou  28. místo na LOH (Řím, 1960) – střelba z malorážky vleže  Mistr ČSSR (17x)

Získal stříbrnou medaili na olympiádě 1956 v Melbourne ve střelbě libovolnou malorážkou. Zúčastnil se i soutěže ve střelbě malorážkou vleže, kde obsadil 4. místo. Na olympiádě 1960 v Římě absolvoval tyto dvě disciplíny opět a obsadil 10. a 28. místo. Získal 17 titulů mistra Československa a vytvořil 9 československých rekordů.

Úspěšného olympionika přivedla ke sportu úplná náhoda. Při nedělní procházce s manželkou kolem říčky Hloučely v Prostějově přišli ke střelnici, kde myslivci měli právě závody ve střelbě z malorážky. Mohli se přihlásit i příchozí. Hořínek se nechal „vyhecovat“, koupil si deset ran a – brzy začal pravidelně trénovat ve střeleckém kroužku při Svazarmu Prostějov, kterému zůstal věrný po celou dobu své aktivní střelecké činnosti.

Při tréninku se řídil radami z časopisu Za vlast a Střelecký sport. Sám k tomu poznamenal: „Byla to náhoda, že zrovna provozovali střelbu, kdyby byli hráli tenis, začal bych ho hrát i já.“ Velké mezinárodní soutěže se poprvé zúčastnil v roce 1956, a to hned na Hrách XVI. olympiády v Melbourne a opět hned velice úspěšně.

Startoval ve střelbě z libovolné malorážky 3 x 40 ran na 50 m ze tří poloh vleže, vstoje a vkleče a ve střelbě z libovolné malorážky vleže. V první disciplíně dosáhl svého životního úspěchu, společně s Anatolijem Bogdanovem z SSSR nastřílel nový olympijský rekord 1172 bodů, v rozstřelu o první místo však prohrál a zůstala mu „jen“ stříbrná medaile. Ve druhé disciplíně byl v rozstřelu o bronzovou medaili úspěšnější, ze čtyř závodníků s 598 body nakonec obsadil čtvrtou příčku.

Z mistrovství Evropy 1958 si přivezl bronzovou medaili ze soutěže družstev ve střelbě libovolnou malorážkou vkleče, o rok později získal na mistrovství Evropy 1959 stříbrnou medaili ve střelbě jednotlivců libovolnou malorážkou vleže, ve stejné disciplíně družstev byl čtvrtý. Startoval ještě na Hrách XVII. olympiády 1960 v Římě, ale na své dosavadní úspěchy nenavázal – ve střelbě malorážkou ze tří poloh byl desátý, ve střelbě vleže se propadl až na 28. místo.

Po skončení aktivní činnosti působil jako trenér reprezentace Československa mužů, žen a juniorů.

Share This