Každý si dává určité cíle, předsevzetí , kterých chce dosáhnout během svého života. Máme zde zářný příklad trenéra, organizátora, správce (to vše v jednom) Richarda Beneše.

Celý život zasvětil svému milovanému sportu nohejbalu. Od mládí hrával nohejbal jak za Sokol 1 Prostějov, tak i za věhlasné oddíly. Po své úspěšné kariéře se vrhl na trénování a organizování nohejbalu v Prostějově. Měl ve skrytu duše přání probojovat se do té nejvyšší soutěže u nás, do extraligy. Několikráte měl k postupu a tím splnění jeho vytčeného cíle velmi blízko. Ale pořád chyběl ten poslední krůček. Nikdy se nevzdal a věřil, že se to může ne musí podařit. Léta ubíhají velmi rychle a extraliga nikde. Ríša se nevzdává a pořád sní, že jednou se to musí podařit. Téměř po celé období 50 let bylo o prostějovském nohejbalu v ČR slyšet, ale vytčený cíl, extraligu, se nedařilo dotáhnout.

Jako správný trenér začínal trénováním od žáků přes dorostence a pak muže. Nohejbalová mládež oddílu, dá se říci , byla výstavní síní celého českého nohejbalu. Tato celá generace mladých hráčů získala na mistrovství ČR mládeže desítky medailí a dosáhla neuvěřitelných úspěchů. V mládeži získala družstva TJ Sokol 1 Prostějov celkem 36 titulů mistra ČR, dále vybojovala 21 stříbrných a 22 bronzových medailí.

Kteří mladí nohejbalisté pod vedením trenéra Beneše se o to zasloužili? Klaudy, Valenta, Dočekal, Topinka, Drobil, Anděl, Pacejka, Pirek, Štěpánek, Gargulák, Rosenberg, Štěpánek, Kolář, Wiesner, Matkulčík, Ptáčník, Roba, Příhoda, Pospíšil, J. Spáčil. Je samozřejmostí, že řada těchto mladých hráčů to dotáhla až do reprezentace.

Jen namátkově hráči J. Klaudy, K. Pacejka, J. Ptáčník , J. Matkulčik se stali mistry Evropy a světa a za tím vším stál vynikající trenér, organizátor a člověk Richard Beneš. A právem on obdržel několik ocenění jak od svazu nohejbalu, tak od Olomouckého kraje či města Prostějova.

Ale něco tomu pořád ještě chybělo, a to jeho sen – dotáhnout náš prostějovský nohejbal do extraligy. Mladí vynikající nohejbalisté postupně odcházejí do předních špičkových mužstev v ČR tak jako v jiných sportech. Přesto se Beneš nevzdává a snaží se vybudovat mužstvo, které by to dotáhlo do nejvyšší soutěže u nás. A zde trenérovi probleskla skvělá myšlenka. Spojit odchovance oddílu Roba, bratry Pírkovy a další s výbornými hráči, kteří za nás chtějí hrát a pomohou Prostějovu dostat nohejbal do extraligy. Přišli Pavelka, Šlézar, Zemánek, a hlavně Müller, nejen jako hráč, ale i pravá ruka trenéra.

Vloni se to ještě nepodařilo ale letošní 23. září se zapíše do historie oddílu zlatým písmem jako nádherný den kdy se podařilo postoupit do té vytoužené extraligy. Ve finále 2 x porazili silné Holice a již jim nikdo nemůže tento ohromný úspěch vzít. Máme se v Prostějově v příštím roce opravdu na co těšit. Do Prostějova přijedou naše nejlepší nohejbalová mužstva ČR a to bude lahůdka. Sen již není- je skutečnost. Naši nohejbalisté z TJ Sokol 1 PV budou hrát extraligu.

Dlouhých 50 let to trvalo a právě zásluhou pana Richarda Beneše a hráčů se toho dosáhlo.

Na závěr ještě dvě věci: sluší se poděkovat za nezištnou pomoc jak Vedení Sokola 1 PV, tak městu Prostějov, Olomouckému kraji, panu M. Černoškovi a všem sponzorům.

Druhou zásadní věci je, že přijedou mužstva již na pěkně upravený stadion za Sokolovnou. Vypadá to tak, že si již předem Sokoli pod vedením R. Beneše na tuto situaci připravovali dopředu..
Co přát na konec. Zdárné vykročení v extralize a mnoho dalších fanoušků, kteří si jistě nenechají tento špičkový nohejbal utéci.

Poděkování od všech fanoušků , že jim nohejbalisté z TJ Sokola 1 vybojovali tak toužebnou extraligu. Čekali 50 let, ale dočkali se. Panu R. Benešovi zdraví, aby si mohl ještě pár let od koučovat. Ríšo díky, sen se Ti i tím i nám splnil. Jsi velký pašák.

Za fanoušky a Prostějováky Mgr. Antonín Dušek

Share This