Sledujte stránky komise – fotosoutěž sportovní komise má již 4.ročník. Podmínky soutěže se připravují.

Příběh jedné fotografie:

Olympijská myšlenka v Prostějově

Už se nám úspěšně rozjel nový školní rok, přesto bychom rádi vzpomenuli na nevšední zakončení školního roku minulého. Své závěrečné dějství tu měl příběh, který začal několik měsíců před touto událostí. Díky iniciativě dvou členů Miloše a Jana ve Sportovní komisi Rady města Prostějova,  je již  třetím rokem organizována soutěž Sportovní fotografie roku. Mají se zde možnost prezentovat jak amatérští, tak i profesionální fotografové. Jednou z vítězných fotografií minulých let se stala fotografie malého judisty, který v kimonu na tatami pláče nad prohraným utkáním. Tato fotografie byla dlouhodobě hodnocena jako jedna z nejlepších za všechny ročníky, ukazuje krásu emocí, roztomilost malých sportovců, ale i možnosti současné techniky. Jako vítězná za daný ročník byla vyvěšena v galerii na sportovní hale Sportcentra – DDM Prostějov.

Zdálo by se, že tím příběh fotografie končí. Jenže opak byl pravdou. Po několika měsících, kdy fotografie visela na sportovní hale, se zde konala akce Sportovní hvězdy dětem Olomouckého kraje. Jako diváci se akce účastnili i spolužáci Davida Zaorala. Když šli kolem vítězné fotografie, začali se mladému judistovi smát, že na fotce brečí. Je známo, že děti jsou někdy nekompromisní publikum i soudci. Smutné je, že se Dominikovi smály za to, že se snaží být v nějakém sportu úspěšný.

Následovala žádost rodinu a sundání fotografie ne proto, že by nebyla krásná, ale aby ochránila mladého judistu před těmito zbytečnými posměšky. Členové sportovní komise samozřejmě vyhověli.


foto: Lukáš Andrýsek

Ovšem oba iniciátoři celé soutěže se nehodlali smířit s dětskou zlobou, soupeřem, který by  měl zvítězit.  Miloš přišel na myšlenku kontaktovat stávajícího boha sportu Lukáše Krpálka a sdělit mu tento příběh. Honza navrhl myšlenku textu, se kterou přišel sám Lukáš Krpálek.  Olympijský vítěz v judu ani chvíli neváhal a tuto fotografii opatřil svým textem: „Cesta úspěchu vede i přes slzy. Sám o tom něco vím!“ a následně se na vystavenou fotografii podepsal.

Takto podepsaná fotografie pak byla velkým překvapením při předávání, když zprostředkovatel celého předání a člen sportovní komise Miloš Sklenka Davidovi fotku předal při předávání závěrečných vysvědčení.

Bylo rozhodně přínosné, když někteří mohli zjistit, že někdy pláčou i chlapi jako hora. Tak si totiž Lukáše Krpálka pamatujeme, když na letních olympijských hrách v roce 2016 zdolal ve finále svého kamaráda Elmara Gasimova.

Share This